top of page

Windows 10 Ekran Kaydı Nasıl Alınır? Windows 10 Ekran Kaydı Yapma Yöntemleri


Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilen, Windows NT ailesinden bir işletim sistemidir. Windows 8.1'in halefi olan Windows 10 işletim sistemi, 15 Temmuz 2015'te üretime sunuldu ve 29 Temmuz 2015'te piyasaya sürüldü. Windows 11 erişime sunulmasına rağmen hâlen birçok özelliğinden dolayı Windows 10'a rağbet vardır. Eğer siz de Windows 10 kullanıcıysanız ve Windows 10 ekran kaydı alma işlemi hakkında bilgi sahibi değilseniz doğru yere geldiniz. Bu yazımızda, "Windows 10 ekran kaydı nasıl alınır?" sorusuna yanıt arayacağız. İstanbul Telekom'un Blog sayfası ile bilişim teknolojileri hakkında merak ettiğiniz her şey hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Windows 10, Windows 11 piyasada olmasına rağmen hâlen geniş kitlelerce tercih edilmektedir. Arayüz kolaylığı ve çeşitli birçok nedenden dolayı Windows 10'a rağbet sürmektedir. Windows 10 ekran kaydı alma kolaylığı ile de bilinmektedir. Ekstra bir işleme gerek duymadan yazımızda yer alan yöntemi uygulayarak Windows 10'da ekran kaydı yapabilirsiniz.


Windows 10 Ekran Kaydı Nasıl Alınır?


Windows 10'un ekran videosunu ve ekran görüntüsünü üçüncü parti bir programa ihtiyaç duymadan çekmeye olanak tanıyan ekran kaydı özelliği, video ve görüntüler üzerinde çok fazla ayar yapılamasa da yaptığınız işlemleri ekstra bir programa gerek duymadan kaydetme özelliği ile dikkat çekiyor.

Windows 10 Ekran Kaydı Yapma


Windows 10'da ekran kaydı almak için Windows+G tuş kombinasyonuna basmak gerekiyor. Bu tuş kombinasyonuna basılmasıyla birlikte aşağıdaki ekran açılır.

Yukarıdaki ekran açıldıktan sonra sizden ekran kaydı özelliğini aktifleştirmeniz için onay istenir. Onay verdikten sonra çıkan çubuk ile ekran görüntüsü ve video çekebilirsiniz. Bu özellikle ekran çözünürlüğüne göre yapacağınız kayıtlar, video klasörünün içinde bulunan yakalananlar bölümüne atılır.

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page