top of page

VoLTE Nedir, Nasıl Çalışır? VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır?


Dijitalleşme çağı ile beraber teknolojinin her alanında birçok yenilik de ortaya çıkmıştır. Bilgisayar teknolojileri ile beraber olarak akıllı telefon iletişim sistemlerinde de birçok yeniliğe imza atılmıştır. Bilindiği gibi, akıllı telefon sistemleri daha kaliteli ve daha hızlı iletişim ağı adına ilk olarak 2009 yılında 3G teknolojisini sunmuştur. 2016 yılında ise bir üst versiyon diye de adlandırılabilecek olan 4.5G teknolojisiyle daha kolay bir iletişim imkanına kavuşulmuştur. Son olarak da VoLTE hizmetinin hayatımıza girmesiyle beraber iletişimde hemen hemen bütün sorunların önüne geçilmiştir. Peki, çoğu kişinin henüz bilmediği ve iOS ile Android kullanıcılara sunulan VoLTE nedir, ne işe yarar ve ayarları nasıl yapılır? Bu yazımızda VoLTE açma ile beraber bu teknolojiye dair tüm merak ettiklerinizi işleyeceğiz.


VoLTE Nedir, Ne Demek?


Enriched Voice Over LTE'nin kısaltması olan VoLTE, 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G'nin zenginleştirilmiş hali olarak ifade edilebilir. Bu teknoloji ile birlikte, 4.5G’nin sunduğu avantajlar telefon görüşmeleri ile birleştirilmektedir.


VoLTE Ne İşe Yarar?


Şebekeye bağlı olarak ortaya çıkan sorunlara bakıldığında ilk akla gelenler bağlantı kurulamaması, hat düşmesi ve ses alışverişinin sağlanamaması olmaktadır. Özellikle, deprem, yangın, sel veya patlama gibi toplumsal olaylarda aynı anda hatlara yüklenen ve iletişim kurmak isteyen kişilerin VoLTE hizmetinden önce bağlantı kurmakta zorlandığı bilinen bir gerçekliktir. 4.5G teknolojisinin yeniliklerini daha da güçlendiren VoLTE servisi sayesinde artık iletişim kurmak istediğiniz kişinin hattının çalma süresi birkaç saniyeye düşmektedir.


Bunu bir örnekle açıklayalım. Yüksek sesli bir eğlence mekânında bulunuyorsunuz. VoLTE hizmetinden önce burada telefon görüşmesi yapmanız oldukça güç ve hatta imkânsıza yakındır. VoLTE servisi aktif ettiğiniz takdirde, telefonunuz böyle ortamlarda dahi ses kalitesinin berrak olmasında etkili olacaktır.


Sürekli üzerinde çalışmalar yapılan ve yeni güncellemelerle daha kullanışlı hale getirilen VoLTE servisi günümüzde konum ekleme özelliğini de bünyesinde barındırır.


VoLTE Nasıl Açılır?


VoLTE teknolojisi hakkında artık bilgi sahibi oldunuz. Peki, telefonlarınızda VoLTE servisi nasıl açılır ve nereden aktif hâle getirilir? Adım adım ve markalara göre VoLTE açma işlemi ile ilgili detaylara yakından bakalım.


Volte servisini kullanabilmek için öncelikle SIM hattınızın 4.5G uyumlu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer bilmiyorsanız kullandığınız operatör firmasının müşteri hizmetleri hattını arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Volte servisini aktif etmek için şu adımlar izlenmelidir;


Android telefonlar için:


Ayarlar – Bağlantılar – Mobil Ağlar – Volte Aramaları

Sırasıyla izleyeceğiniz bu adımlar Android işletim sistemi olan telefonlarınızın volte servisini aktif etmenizi sağlar. Android işletim sistemine sahip olan ve volte servisine uyumlu olan telefon markaları ise şunlardır: Samsung, Sony, Oppo, Huawei, LG, General Mobile, Nokia, Xiaomi vb.


iOS telefonlar için:


Ayarlar – Hücresel – Hücresel Veri Seçeneklerine Giriş– LTE etkinleştirme

IPhone markalı tüm telefonlarda bu adımlar izleyerek volte servisi anında aktif edilebilir.


Xiaomi VoLTE Açma - Kapatma

 • Ayarlar>SIM Kartlar& Mobil Ağlar>Operatörünüz seçeneğine basın.

 • Gelen ekrandan VoLTE kullan seçeneğini aktifleştirin.

 • En son adım olarak da telefonu yeniden başlatıp kullanabilirsiniz.

Huawei VoLTE Açma – Kapatma

 • SIM kartınızın 4G ve VoLTE işlevlerini aktive etmek için mobil operatörünüzle iletişime geçin.

 • Çift SIM bulunan bir cihazın hem birincil hem de ikincil SIM kart tepsileri 4G ve VoLTE işlevlerini destekliyorsa 4G ve VoLTE her iki SIM kart için de etkinleştirilebilir.

 • Ayarlar > Mobil ağ > Mobil veri bölümüne gidin.

 • SIM 1 veya SIM 2 ağ ayarları bölümünde VoLTE aramaları düğmesini açın.

Samsung VoLTE Açma – Kapatma


Samsung telefonlarda VoLTE kullanmak için;

 • Önce telefonumuzun ana ekranını aşağı kaydırarak ya da ayarlar uygulamasını açın.

 • Bağlantılar seçeneğine tıklayın.

 • Mobil Ağlar’a tıklayın ve VoLTE aramalar seçeneğini etkin hale getirin.

 • VoLTE kapatma için de aynı adımları uygulayın ve son adımda “VoLTE Aramalar” seçeneğini pasif hale getirin.

Vodafone VoLTE Açma – Kapatma


Vodafone’da VoLTE kullanmak için müşteri hizmetlerini aramanız gerekebilir, ancak VoLTE açma kodu ile de VoLTE ayarlarını açabilirsiniz. Kod: *#*#86583#*#*

Telefonun ayarlarına girin


Hücresel > Seçenekler > Ses ve Veri > LTE VoLTE açık yolunu izleyin.

VoLTE kapatma için de aynı adımları uygulayın ve son adımda “VoLTE kapalı” seçeneğini seçin. Ya da 3G seçeneğini seçerek de LTE ve VoLTE’yi kapatabilirsiniz.


Turkcell VoLTE Açma – Kapatma


Turkcell VoLTE servisten yararlanmak için 4.5G uyumlu sim kart ve 4.5G aboneliği ön şarttır. Abonelerin cihazlarının Turkcell şebekesince desteklenen VoLTE ve VoWifi teknolojisini destekleyen cihazlar arasında olması ve cihazların güncel yazılım seviyesine getirilmeleri gerekir.

 • HDSES yazarak 2200’a göndererek servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • 532 Müşteri Hizmetlerinden abonelik işlemi yapabilirsiniz.

 • Dijital Operatör Uygulaması üzerinden işlem yapabilirsiniz.

 • Sonrasında telefon markasına göre ayarlardan VoLTE servisini açıp kapatabilirsiniz.

Türk Telekom VoLTE Açma – Kapatma


VoLTE servisinden yararlanabilmek için öncelikle cihazınızın VoLTE'ye uyumlu olması, 4.5G servisinizin aktif olması ve manuel güncellemelerden güncel yazılımı indirmeniz gerekmektedir.

 • Cihazınız VoLTE'ye uyumlu ise 4.5G servisinizi 4.5G yazıp 5555'e göndererek SMS ile açabilirsiniz.

 • Cihazınız ve SIM kartınız HD+ Görüşmeye uyumlu, 4.5G servisiniz açık ise HD+ Görüşme Servisinizi VOLTE yazıp 5555'e göndererek SMS ile açabilirsiniz.

 • Cihazınız ve SIM kartınız uyumlu fakat 4.5G servisiniz kapalı ise KABUL VOLTE yazıp 5555'e gönderdikten sonra servisi aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone / iOS VoLTE Açma - Kapatma


iPhone'unuzda Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri'ne gidip LTE'yi Etkinleştir'e veya Ayarlar > Mobil Veri ve LTE'yi Etkinleştir'e dokunun. Operatörünüz LTE Üzerinden Ses'i (VoLTE) destekliyorsa aşağıdaki seçenekleri görürsünüz:

 • Kapalı: LTE'yi kapatır

 • Ses ve Veri: LTE üzerinden sesli aramalara ve hücresel veri kullanımına izin verir.

 • Yalnızca Veri: LTE üzerinden hücresel veri kullanımına izin verir ancak sesli aramalara izin vermez.

Operatörünüz VoLTE'yi desteklemiyorsa ve bir GSM operatörüyse aşağıdaki seçeneklerden birini görürsünüz:


LTE veya 4G: Mümkün olduğunda LTE veya 4G ağı üzerinden hücresel veri kullanımına izin verir.

 • 3G: Mümkün olduğunda 3G ağı üzerinden hücresel veri kullanımına izin verir.

 • 2G: Mümkün olduğunda 2G ağı üzerinden hücresel veri kullanımına izin verir.

 • Mobil operatöre bağlı olarak 4G, bir UMTS veya LTE bağlantısını belirtebilir.

Operatörünüz VoLTE'yi desteklemiyorsa ve bir CDMA operatörüyse yalnızca LTE'yi Etkinleştir seçeneğini görürsünüz. Bu seçenek, mümkün olduğunda LTE ağı üzerinden hücresel veri kullanımına izin verir.


75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page