top of page

IP Adresim Nedir, Nasıl Öğrenebilirim? Bilgisayardan IP Adresi Öğrenme


İnternete zaman ya da mekân fark etmeksizin kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. İnternete ulaştığımız cihazlarımızı tanımlayan benzersiz adresler bulunur. Bunlara, IP (İnternet Protokolü) adresi adı verilmektedir. IP adresleri internete ulaşmamızı sağlarken bağlantı yaptığımız cihazları tanımlar. Peki, IP adresinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda, IP adresi hakkında detaylı bilgi verirken IP adresi öğrenme/sorgulama işlemi hakkında merak edilenlere açıklık getireceğiz.


Her bilgisayarın benzersiz bir aygıt belirleyici numarası bulunur. Bu numaralara İnternet Protokolü ya da bilindik adıyla IP adresi denir. IP, bir bilgisayar ağında iletişim için internet kullanan bir aygıtın diğer aygıtlar tarafından ayırt edilmesine yardımcı olan bir dizi kuraldır.


IP Açılımı Ne Demek?


İngilizcesi Internet Protocol address olan IP'nin Türkçe açılımı İnternet Protokolü şeklindedir.


IP Adresi Nedir?


“IP adresi nedir?” sorusuna iki şekilde yanıt verebiliriz. Vereceğimiz ilk yanıt, terimlerle yüklü ve kafanızı biraz karıştıracak türden… IP adresi, interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir. Daha basit bir tanım yapmamız gerekirse, IP, cihazların kimlik numarasıdır. Herhangi bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört sayıdan meydana gelir. Örneğin; 00.00.000.000 gibi... Bu adresler, internet üzerindeki bir bilgisayarın kimlik numarasını ifade ederken diğer cihazlar tarafından da bulunmasına yardımcı olur.


IP Teknolojisi Nasıl Çalışır?


İnternet'e bağlanan her cihaza, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır ve internetteki diğer cihazlar bu cihazlara verilen IP adresleri ile ulaşırlar. IP adresine sahip iki farklı cihaz aynı ağda olmasa dahi, yönlendiriciler (router) vasıtası ile birbirleri ile iletişim kurabilirler.


IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?


Tebrikler! IP adresleriyle ilgili teknik bilgileri geride bıraktınız. Şimdi hep beraber, “IP adresimi nasıl öğrenebilirim?” sorusuna yanıt arayalım. Unutmayınız ki, telefondan IP adresi sorgulama yapabileceğiniz gibi bilgisayardan IP adresi öğrenme işleminizi de yapabilirsiniz.


Bilgisayardan IP adresi öğrenmek için şu adımları izleyin:

 • İlk önce bilgisayarınızı açın.

 • Daha sonra bilgisayarınızdan başlat menüsüne ulaşınız.

 • Bu menüden denetim masasını bulunuz.

 • Daha sonra bağlı olduğunuz ağın üzerine gelerek sağa tıklayın.

 • Aktif olan bağlantı türünüzde IPv4 bilgisi sizin IP adresinizi ifade etmektedir.

Bilgisayardan IP Adresi Sorgulama


Bilgisayardan alternatif yöntemlerle IP adresi öğrenme yolu şu şekildedir:

 1. Windows + R tuşlarına aynı anda basınız.

 2. Açılan yere "CMD" yazın ve "Enter" tuşuna basınız.

 3. "ipconfig" yazarak "Enter" tuşuna basın.

 4. Böylelikle bilgisayarınızdaki tüm ağ bağlantılarının bilgisini görebilirsiniz.

Bilgisayar IP Adresi Nasıl Bakılır?


Bilgisayarınızdan IP adresi bulma işlemi için yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • Sol alttaki başlat butonuna basın ve çalıştır bölümüne gelerek "Cmd" yazın ve enter tuşuna basınız.

 • Ayrıca Windows'un kurulu olduğu dizindeki System32 klasörünün içerinde bulunan "Cmd" programına çift tıklayarak da komut satırını açabilirsiniz.

 • Daha sonra komut satırı karşınıza geldiğinde "ipconfig /all" komutunu yazarak tekrar enter tuşuna tıklayınız.

 • Ardından burada size ait IPv4 adres bilgileriniz bulunmaktadır.

 • Son aşamada ise IPv4 adresi satırının en sağındaki 192.168 ile başlayan IP adresi sizin bilgisayarınızın IPv4 adresi olmaktadır.

240 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page