top of page

Instagram Önbellek Temizleme Nedir, Ne İşe Yarar? Android ve iOS Instagram Önbellek Temizleme


Instagram, sosyal medya platformları arasında önemli bir yere sahiptir. Kullanıcıların günlük vakit geçirmekten hoşlandığı Instagram’da yapılan her takip ve paylaşım, zamanla kullanılan uygulamanın ağırlaşmasına, hatta telefonda da donmalara sebebiyet vermektedir. Söz konusu donma ve yavaşlama olunca, kullanıcıların en merak ettiği sorulardan biri de “Instagram verileri nasıl silinir?” oluyor. Instagram önbellek temizleme işlemi yapılarak, telefonda yaşanan sıkıntıların önüne kolayca geçilebilir. Bu yazımızda, “Instagram önbellek temizleme nasıl yapılır ve ne işe yarar?” sorularına yanıt arayacağız.


Uygulamayı kullanırken paylaşılan fotoğraflar, videolar ve yapılan tüm aramalar önbelleğe kaydedilir. Instagram önbelleği temizlemek için yapmanız gereken her şeye, içeriğimizden ulaşabilirsiniz. İstanbul Telekom’un blog sayfası ile internet ve bilişim teknolojilerine dair merak ettiklerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.


Instagram Verileri Nasıl Silinir?


Instagram uygulamasını hızlı bir şekilde kullanmak için dönem dönem veri temizliği yapılmalıdır. Instagram’ı aktif olarak kullananların verileri dolduğunda telefonda yaşanan yavaşlama, çökme ve donmalar, veri temizliği için vaktin geldiğini gösterir. Durum böyle olunca pek çok kullanıcı da Instagram önbellek temizliği hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Hesabınızın veri silme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.


Android cihazlar için;

  • Akıllı telefonunuzdan “ayarlar” kısmına tıklayın.

  • Karşınıza çıkan ekrandan “uygulamalar” sekmesini tıklayın.

  • Uygulamalar bölümünde Instagram’ı bulup, üzerine tıklayarak açın.

  • “Depolama” kısmına dokunun.

  • Artık “önbelleği temizleme” butonu karşınızda… Önbellek temizliği için butonu tıklamanız yeterlidir.

  • Depolama bölümünde “veriyi sil butonu”, önbellek temizliği ile karıştırılmaktadır. Eğer veriyi sil butonuna tıklarsanız tüm verileri silmiş olursunuz ve Instagram’ınız ilk yüklediğiniz gibi olur.

iOS (iPhone) cihazlar için;

  • Akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

  • Bilgisayara bağladığınız cihazın ayarlar kısmına iTunes üzerinden giriş yapın.

  • Hemen ardından önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Verileri Ne Zaman Silinir?


Önbellek temizleme işleminin hemen ardından verileriniz silinmiş olacaktır. Önbellek temizleme işleminde; arama geçmişi, önbelleğe alınmış video ve fotoğraflar silinecektir. Önbellekte yer alan kayıtlar cihazın hızını arttıracak ve kolay bir kullanım sunacaktır. Veri silme işleminde merak edilen önemli noktalardan biri de paylaşılan fotoğraf ve videoların silinip silinmeyeceğidir. Hesabınızdan paylaştığınız fotoğraf ve videolarda herhangi bir silinme yaşanmayacaktır. Ayrıca DM kutunuzdaki mesajlarda da silinme meydana gelmeyecektir. Eğer bu alanların da silinmesini istiyorsanız tek tek silme işlemi gerçekleştirmeniz gereklidir.


Instagram Önbellek Temizleme Ne İşe Yarar?


Instagram uygulamasını kullandıkça yavaş yavaş ağırlaşır ve telefonlarda bazı donmalara sebebiyet verir. Bu durum sadece Instagram’da değil, diğer sosyal medya uygulamalarında da karşılaşılan bir durumdur. Çoğu zaman telefonda meydana gelen donmalar, uygulama açıldıktan kısa bir süre sonra kapanmasını sebep olur. Belli dönemlerde önbellek temizliği yapılarak uygulamanın hızlanması sağlanır. Instagram önbellek temizleme yapılması, akıllı cihazların ağırlaşmanın önüne geçer. Temizlik yapıldıktan sonra cihazınızda yer açılır ve uygulamayı ilk gün olduğu gibi hızlı ve kolay kullanabilirsiniz.


51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page