top of page

Geleceğin İletişim Teknolojileri Neler Olacak?


Yapay zeka ile beraber dünya tam anlamıyla büyük bir değişime girdi. Yapay zeka teknolojileri hâlen test aşamasında olurken geliştirilmekte olan versiyonları bile geleceğe yönelik pek çok soru işaretini barındırıyor. Yapay zeka ile beraber iletişim teknolojilerinin de gelecek yıllarda bambaşka bir boyuta geçmesi bekleniyor. Uzmanlar, geleceğin iletişim teknolojileri hakkında çeşitli tahminler yaparken olumlu ve olumsuz yorumlar da yapıyor. Bu yazımızda, olumlu ya da olumsuz yorumlara değinmeden, geleceğin iletişim teknolojileri hakkında bilgi aktaracağız. İstanbul Telekom'un Blog sayfası ile teknoloji gündeminden geri kalmayın!


Yapay zeka, teknolojide adeta bir çığır açtı. Yapay zeka denemelerinin otomotiv, sağlık, askeri alanlar olmak üzere birçok sektörü derinden etkilemesi bekleniyor. Bunlardan etkilenecek sektörlerden birisinin de iletişim sektörü olması bekleniyor. Peki, geleceğin iletişim teknolojileri neler olabilir? Uzmanların konuyla ilgili varsayımları bulunurken geleceğin iletişim teknolojilerinin neler olabileceğine değindik.


Geleceğin iletişim teknolojileri hakkında kesin bir şey söylemek zordur; ancak bazı olası gelişmeler şunlar olabilir:

  • Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin yaygınlaşması: Bu teknolojiler sayesinde insanlar, gerçek dünya ile birleştirilmiş ya da tamamen sanal bir dünyada iletişim kurabilecekler. Örneğin, birisi ile yüz yüze görüşmek yerine, AR/VR teknolojisi sayesinde bir sanal ortamda görüşebilir ve bu sayede mesafelerin önemi ortadan kalkacak.

  • İnsanlar arası doğrudan beyin-bilgisayar etkileşimi: Bu teknoloji sayesinde insanlar, doğrudan beyinlerinden bilgisayarlara veri gönderebilir ve alabilirler. Bu sayede, yazılı iletişim yerine, düşünceler aracılığıyla direkt olarak iletişim kurulabilecek.

  • Yapay Zeka (YA) tarafından yönetilen iletişim: Gelecekte, yapay zeka sistemleri insanlar arasında iletişim kurmak için kullanılabilecek. Bu sayede, dil engelini aşmak mümkün olacak ve insanlar farklı dilleri konuşsa bile birbirleriyle doğrudan iletişim kurabilecekler.

Bunlar sadece birkaç örnek... Gelecekte iletişim teknolojilerinde daha pek çok ilginç gelişme yaşanabilir. Bunları zaman içerisinde göreceğiz.

1.484 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page