top of page

Firewall Güvenlik Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar? Firewall (Güvenlik Duvarı) Nasıl Çalışıyor?


Türkçeye “Güvenlik Duvarı” şeklinde çevrilen Firewall; bilgisayar ve ağ sistemleri içindeki güvenliği sağlayan donanımsal ve yazılım sistemlerini ifade eder. Giden ve gelen bütün ağ trafiğini kontrol ederek aygıtlarınıza ya da yazılımlara uygulanan zararlı saldırıları önlemektedir. Bu yazımızda, “Firewall güvenlik sistemi nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır?” sorularına yanıt ararken Firewall hizmeti ile ilgili detayları aktaracağız.


Firewall Nedir?


İnternetten gelen ve internete doğru olan ağ trafiğinin kontrollü bir şekilde sağlanması amacıyla kullanılan Firewall yönetimi, izin verilen bağlantılar dışında sisteme yapılan saldırılara, ataklara karşı kullanılan bir güvenlik aracıdır.


Firewall Ne İşe Yarar?


Network, yani ağ trafiklerini belli protokol ve kurallar ile koruyan, aynı şekilde kendi ağınız üstündeki aygıtlara harici gelebilecek her çeşitli saldırıyı engellemeyi hedefleyen Firewall, bir çeşit internet güvenlik hizmetidir.


Firewall Sistemi Nasıl Çalışır?


Belirlenmiş kurallar ve belli protokoller üstünden ağı denetleyen ve gelmesi olası olan dış tehlikelere karşı sistemleri güvenli konuma getiren Firewall sistemi, bulunulan ağı kontrol ederek dışarıdan gelen ve ağları tehdit eden hareketlere karşı adeta bir kalkan görevi görür. Firewall çalışma ilkeleri, belirlemiş olunan kurallara dayanır.


Önceden belirlemiş olan olduğunuz kurallar ile birlikte hareket eden güvenlik sistemi, belirlenmiş olan protokollere uygun şekilde bir trafik saptandığı zaman ağa erişimi engelliyor ve güvenli bir tabaka meydana getirip bu trafiğin akışını hemen kesiyor. Bu yalnızca izin verilen ve kurallara uygun olan ağ trafiğinin akışına izin veriyor. Ev ya da firmanızdaki internet ile ağ arasında iletişimin güvenli bir düzeyde olmasına ve öyle kalışına ortam sağlar.


Firewall Teknolojileri Nelerdir?


Pek çok farklı firewall teknolojisi mevcuttur.


Bu anlamda şurada sayılan firewall sistemlerinin mevcut olduğunu söylemek gerekir;

  • Paket Filtre (1.Nesil)

  • Devre Seviyesi (2.Nesil)

  • Uygulama Seviyesi (3.Nesil)

  • Sonraki Nesil Firewall’lar

  • UTM (Unified Threat Management) Firewall’lar

  • Yeni Nesil Firewall’lar (NGFW)

Burada yer alan sistemler firewall teknoloji sistemleri arasında yer alıyor.


Firewall Türleri Nedir?


Güvenlik duvarı sistemleri iki çeşide ayrılır. Bu firewall çeşitleri yapılarına göre ve mimarilerine göre çeşitlendirilebilir. Yapılarına göre hazırlanan firewall güvenlik sistemleri donanımsal ve yazılımsal olarak da kendi arasında ikiye ayrılır.


Yazılımsal Firewall (Güvenlik Duvarı) Sistemleri


Herhangi bir bilgisayar üstünde kolaylıkla çalışabilen yazılımsal firewall sistemleri, bilgisayarlara gelen data akışını kontrol eder ve bu akışın güvenilir olmasını sağlar. Maliyet olarak oldukça düşük olan bu sistemler, kullanma ve kurulum açısından da oldukça pratiktir.


Donanımsal Güvenlik Duvarı Sistemleri


Yeni jenerasyon Firewall aygıtları ve UTM aygıtları şeklinde de bilinen donanımsal güvenlik sistemleri, router ve buna benzeyen bir donanıma entegre edilmiş aygıtlar arasında yer alıyor. Paket filtreleme metotları kullanıp ağa çıkışları ve girişleri kontrol etmeyi sağlar. Network ile internet arasında bir köprü oluşturarak giden ve gelen trafiği inceleyip idare ederler. İşletim sistemi ya da serverlara kurulmadığı için verimlilik ve server hızını etkilemez.


Firewall Güvenlik Hizmeti İçin İstanbul Telekom!


Müşteri odaklı çalışan, teknoloji alanında her daim yenilikçi ve kendini güncelleyen, kaliteli, profesyonel hizmeti ilke edinen İstanbul Telekom, Firewall hizmeti konusunda da sizin yanınızda! Türkiye telekomünikasyon pazarında lider bir alternatif olma yolunda ilerleyen İstanbul Telekom ile Firewall Güvenlik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page