top of page

Et İşareti Nasıl Yapılır? Bilgisayarda, F Klavyede ve Q Klavyede Et @ İşareti Kopyalama


Teknoloji her geçen gün ilerlerken bilgisayar kullanan kişi sayısı da paralel olarak artış göstermektedir. Bilgisayar kullanabilmek içinse öncelikle klavye üzerinde yer alan tuşların görevlerini ve işlevlerini bilmek gereklidir. Zira, klavye üzerinde yer alan her işaretin kendine özgü bir anlamı vardır. Günümüz itibarıyla laptopta, bilgisayarda, F klavyede veya Q klavyede en sık kullanılan kısayol işareti et işareti olarak da bilinen “@” işaretidir. Peki, et işareti nasıl yapılır? Et işareti kopyalama ve yapma işlemi ile günümüzde internette en çok kullanılan bu sembol hakkındaki detaylara yakından bakalım.


Özellikle e-posta yazarken gerekli olan ve e-posta adreslerinde bulunan bir işaret olan et işareti, çeşitli emoji işaretlerinin kısayollarında da kullanılıyor. Bilgisayar ve telefon klavyesinde et yazabilmek için tek bir tuşa basmak yeterli olmuyor. Bu yazımızda, “Et işareti nedir, nasıl yapılır?” sorusuna yanıt ararken laptopta, bilgisayarda, F klavyede ve Q klavyede et işareti yapma/kopyalama yöntemi hakkında da bilgi vereceğiz.


Et İşareti Nedir, Ne Demek?


@ ya da okunuşu ile kuyruklu a, bir internet simgesidir. Türkçede "kuyruklu a" olarak da adlandırılır ve "et işareti" olarak telaffuz edilir. İnternetle beraber günümüzün en çok kullanılan sembollerden biri olarak öne çıkar.


1674'te İsveç mahkemesi ile "magistrate" arasındaki bir protokolde Fransızca'daki "Fransızca: à" sesini veren harfin yerine "@" işaretinin kullanıldığı görülmektedir.


Yaygın bir söylentiye göre, deniz ticaretinin yoğun olduğu yüzyıllarda büyük Portekiz ticari filolarında kullanılan bu işaret, daha sonra bilgi transferinin bir simgesi olarak internete özgü hale gelmiştir.


Konuşma diline İngilizcedeki anlamıyla "et (at) işareti" olarak geçmiştir. İngilizcede bir adresin bulunduğu sunucuyu bildirmek anlamında "ismim@xsunucusu.com" (xsunucusu'nda ismim) denmesinden ileri gelmiştir.


Et İşareti Nerelerde Kullanılır?


En yaygın kullanıldığı yer e-posta adresleridir, kullanıcı ve elektronik postanın gideceği posta sunucusunun adlarının birbirinden ayrılmasına yarar.


Q Klavyede Et İşareti Nasıl Yapılır?


Windows Q klavyede @ işaretini yapmak için ise Alt Gr + Q tuş kombinasyonu kullanılıyor.


F Klavyede Et İşareti Nasıl Yapılır?


F klavyeye sahip bir bilgisayardasınız ve “F klavyede et işareti nasıl yapılır?” sorusuna yanıt mı arıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!


F klavyeye sahip bir bilgisayar üzerinde işareti yaparken, F harfi tercih edilir ve Alt Gr + F, Alt + 64, Ctrl + Alt + F tuş kombinasyonları kullanılarak et işareti yapılır.


İngilizce Klavyede Et @ İşareti Nasıl Yapılır?


İngilizce klavye kullanılan laptopta veya bilgisayarda at işareti yapmak için 'shift' tuşuna basılır ve daha sonra 2 rakamına tıklayarak @ işareti elde edilir.


Shift + 2 (Shift tuşunu basılı tutup 2 tuşuna basın.)


MacBook Et İşareti Yapma


Apple marka Macbook bilgisayarlarda @ işareti yapmak için klavyenin üst menüsünde bulunan sayılar arasında 2 tuşuna Shift ile birlikte aynı anda basmanız gerekiyor.

Shift+2 tuş kombinasyonuna bastığınız zaman @ işaretini yapmış olursunuz.


Et İşareti Kopyalama


Herhangi bir bilgisayarda, et işaretini edinmenin başka bir yolu da bu sembolü kopyalayıp yapıştırmaktan geçiyor.


Sizler için bu metnin sonuna et işaretini ekleyeceğiz. Metnin sonundan et işaretini seçerek CTRL + C kopyalama, ardından istediğiniz yere yapıştırmak için CTRL + V kombinasyonunu yapabilirsiniz. Böylece, et işareti kopyala – yapıştır işlemini tamamlayacaksınız.


Et işaretini buradan kopyalayabilirsiniz. - @

6.403 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page