top of page

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Chat GPT Kimin ve Özellikleri Neler?


OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, son dönemlerde internet dünyasında geniş bir yankı uyandırdı. Çeşitli teknoloji yazarları, karmaşık görevlerdeki uzmanlığı ve kullanım kolaylığı ile ChatGPT’nin Google’ın yerini alacağı varsayımında da bulunuyor. Peki, ChatGPT nedir, kimin, nasıl kullanılır ve özellikleri neler? Bu yazımızda, ChatGPT robotu hakkında merak edilen detaylara yer vereceğiz. Teknoloji dünyasına dair güncel ve en son gelişmeleri İstanbul Telekom’un Blog sayfası ile öğrenebilirsiniz.


Yapay zekâ, teknoloji dünyasında her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. 30 Kasım 2022 tarihinde yayına alınan Chat GPT de bunun en yakın ve en iyi örneklerinden birisi olarak öne çıkıyor. Yapay zekâ araştırma şirketi OpenAI, GPT-3.5 dil modeline dayalı bir sohbet robotu olan ChatGPT'yi beta olarak piyasaya sürdü. ChatGPT henüz test aşamasında olmasına rağmen yetenekleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yayınlanmasının ardından yaklaşık 10 günde 1 milyonu aşkın kişiye ulaşan Chat GPT, Türkçe olarak da ülkemizde rağbet görmüştür. Bu içeriğimizde, “Chat GPT nedir, nasıl kullanılır, özellikleri neler, sahibi kim ve ücretli mi?” sorularına yanıt ararken birçok detayı da aktaracağız.


ChatGPT Nedir?


ChatGPT nedir sorusuna verilecek yanıt şöyledir; Chat GPT bir tür yapay zekâ robotudur. Sohbet tabanlı çalışan yapay zekâ robotu önceden eğitilmiş modeliyle kendisine iletilen sorulara insan benzeri ayrıntılı yanıtlar vermektedir. Sanal asistan görevi gören Chat GPT, 3. Nesil GPT – 3.5’nin ilkeleriyle çalışmaktadır.


Chat GPT’nin bilinen en temel özelliği kullanıcının sormuş olduğu soruya göre gerçek zamanlı bir şekilde yanıtlar oluşturabilmesidir. Chat GPT kendisine sorulan akla bile gelmeyecek tüm sorulara yanıt veriyor, ifadeleri anlıyor ve doğal, akıcı bir şekilde cevap veriyor. Chat GPT yanıtlarını kitaplar, makaleler ve web sitelerini kullanarak en doğrucu şekilde aktarmaktan yanadır.


Chat GPT ile sohbetler yapabilir, şiirler yazdırabilir veya hikayeler bile oluşturabilirsiniz. Üstelik bunlarla sınırlı kalmayıp yapay zekanın gücünü kullanarak yazılım ve kodlama işlerinizi bile kısa yoldan yaptırabilme imkanına sahipsiniz.


Chat GPT Nasıl Kullanılır?


Chat GPT yapay zekâ robotunu kullanabilmek için Chat GPT’nin resmi internet sitesine giriş yaparak kaydolmanız gerekir. Kaydolabilmeniz için 1 adet e – posta adresine ve yurt dışı cep telefonu numarasına ihtiyacınız var.

 1. Chat.openai.com internet sitesine giriş yapın.

 2. Kaydol butonuna tıklayın ve OpenAI hesabı oluşturmak için adımları izleyin.

 3. E – posta adresinizi girin.

 4. Devam butonuna basın ve telefon doğrulama işlemini yapın.

 5. Kaydolma aşamasını bitirin.

Chat GPT uygulamasına kaydolabilmek bu kadar kolay fakat yapay zeka robotu Chat GPT’e kayıt olmak için yurtdışı telefon numarasına ihtiyacınız vardır. Türkiye’den kayıtlar kapatılmışsa Hindistan cep telefon numarası satın alabilirsiniz.


ChatGPT Özellikleri Neler?


ChatGPT robotunun özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Soru – Cevap özelliği

 • Matematik denklemleri çözme

 • Metinler oluşturma

 • Çeviri yapabilme

 • Hata ayıklama ve çözme

 • Metni özetleyebilme

 • Sınıflandırma

 • Önerilerde bulunabilme

 • Yazılım geliştirme

ChatGPT Nasıl Yüklenir?


Chat GPT uygulamasını akıllı telefonlarınıza veya masaüstü bilgisayarınıza indirerek kullanamazsınız. Chat GPT uygulamasını kullanabilmek için chat.openai.com internet sitesine giriş yaparak kaydolmalısınız. Kaydolduktan sonra sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.


Chat GPT Ücretli Mi?


Chat GPT’nin kullanımı ücretsizdir. Fakat ilerleyen günlerde sohbet başına maliyet ücreti çıkartılabilir. Chat GPT’e soracağınız soruların her birisi için tek haneli sent yani $ dolar üzerinden ödemeler yaparak kullanıma devam edebilirsiniz. Şu anda Chat GPT’nin bilinen üyelik planı veya ödeme yöntemi yoktur.


ChatGPT Kimin?


ChatGPT ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de sahiplik yapısı. Chat GPT’nin sahibi OpenAI projesinin CEO’su Sam Altman’dır.


ChatGPT İlk Ne Zaman Çıktı?


Chat GPT ilk olarak 30 Kasım 2022 tarihinde kullanıma sunuldu.

71 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page