top of page

Bulut Yedekleme Nedir, Ne İşe Yarar? Bulut Yedekleme (Depolama) Güvenli Mi?


Bilişim teknolojilerinin geldiği nokta itibarı ile her türlü veri önemlidir. Fotoğraf, metin, dosya ya da multimedya ögeleri fark etmeksizin, veriyi elde etmek kadar onu kontrol edebilmek ve hatta güvenli bir şekilde saklayabilmek de son derece mühim bir konu olarak karşımıza çıkar. Bulut yedekleme tam bu noktada, elinizdeki verilerin güvenli bir şekilde saklanması konusunda yardımcı olur. Bu yazımızda, “Bulut yedekleme nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır?” sorularına yanıt ararken bulut depolama hakkında bilgi aktaracağız. İstanbul Telekom’un Blog sayfası ile bilişim teknolojilerindeki trendlerden geri kalmayın!


Veri yedekleme için uzman bir personel istihdam edemiyorsunuz, bilgisayarlarınızda ve sunucularınızda değerli bilgileriniz çalınma, kaybolma veya bozulma ihtimallerine karşı kaybolma riski ile karşı karşıya… Endişe kapılmanıza gerek yok! İstanbul Telekom’un bulut yedekleme hizmeti, önemli ve kritik gördüğünüz verileriniz için güvenli bir ortam sağlayarak yedekleme ihtiyaçlarınızı karşılıyor. İstenmeyen arızalarda veya olağanüstü durumlarda, verilerinize İstanbul Telekom Veri Merkezlerinde tutulan yedeklerinizden geri dönme olanağı sağlıyor. Peki, bulut yedekleme nedir, ne işe yarar ve gerçekten güvenli mi? Detaylara hep beraber yakından bakalım.


Bulut Yedekleme Nedir ve Nasıl Çalışır?


Bulut yedekleme ya da bulut depolama; dosya, metin, fotoğraf ve video gibi pek çok verinin üçüncü taraf barındırma kuruluşu tarafından sağlanan bir dijital alanda saklanmasını ifade eder. Bulut yedekleme nasıl çalışır sorusuna yanıt arıyorsanız şöyle bir açıklama yapabiliriz: Bulut yedekleme teknolojisi; bilgisayar, tablet, akıllı telefon, fiziksel ve sanal sunucu gibi cihazlardaki bütün verilerin bulut depolama kullanılarak yedek altına alınmasıdır. Alınan yedeklere erişim ise internetin olduğu her kolaylıkla sağlanmaktadır.


Bulut Yedekleme Güvenli Mi?


Bulut depolamanın tercih edildiği sistemlerdeki veriler belirlenen aralıklarla otomatik olarak yedeklendiği için kullanıcının kontrolü minimuma inmektedir. Ayrıca saatlik, günlük, haftalık ya da aylık yedekleme yapıldığı için yedekten geri getirme işleminde yaşanabilecek olası kayıpların da önüne geçilmektedir. Güvenlik tarafında ise sistem yedeği yüksek güvenlikli şifreleme teknolojileriyle korunduğundan yaşanabilecek bir saldırıda verilerinizin çalınma ihtimali yok denecek kadar düşüktür.


Bulut Yedekleme Kimler İçin Gerekli?

  • Veri yedekleme sürecini otomatik bir sürece dönüştürmek isteyen,

  • Sunucularındaki ve bilgisayarlarındaki verilerini güven altına almak isteyen,

  • Verilerini olağanüstü durumlara karşı uzak bir lokasyonda yedeklemek isteyen,

  • Sunucu kapasitesini veri yedekleme alanı olarak kullanmak istemeyen,

  • Verilerini güvenli bir ortamda yedeklemek isteyen kişiler için gereklidir.

Bulut Yedekleme Hizmeti İçin İstanbul Telekom!


Müşteri odaklı çalışan, teknoloji alanında her daim yenilikçi ve kendini güncelleyen, kaliteli, profesyonel hizmeti ilke edinen İstanbul Telekom, Bulut Yedekleme hizmeti konusunda da sizin yanınızda! Türkiye telekomünikasyon pazarında lider bir alternatif olma yolunda ilerleyen İstanbul Telekom ile Bulut Depolama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page