top of page

Bilgisayar Başında Çalışanların Göz Sağlığı İçin Dikkat Etmesi Gerekenler


Günümüzde belirli meslek grupları artık sadece bilgisayar başında çalışıyor. Öyle ki, uzun saatler boyunca bilgisayar başında olunabiliyor. Bilgisayar başında bu kadar uzun süre kalınca da çeşitli sağlık sorunları doğabiliyor. Bunların başında da gözle ilgili doğan rahatsızlıklar, hastalıklar geliyor. Uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışıyorsanız belirli noktalara dikkat etmeniz gerekli. Bu yazımızda, bilgisayar başında çalışanların göz sağlığı için dikkat etmesi gereken noktalara değineceğiz.


Bilgisayarlar artık hayatımızın önemli bir parçası hâline geldi. Sadece zaman geçirmek için değil; iş yapmak için de çoğunlukla bilgisayarlardan yararlanıyoruz. Belirli meslek grupları ise saatler boyunca bilgisayar başında vakit geçirmek durumunda. Özellikle koronavirüs pandemisi nedeniyle home-office sistemine geçilmesiyle beraber bilgisayar kullanımı da çok yüksek bir artış gösterdi. Yaşanan bu durum, bilgisayar kaynaklı rahatsızlıkların da önünü açtı. Göz rahatsızlıkları, bilgisayar kullanımındaki artışa bağlı olarak görülmeye başlandı. Peki, bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışanlar nelere dikkat etmeli? Bilgisayar başında çalışanlar için göz sağlığı konusunda önemli ipuçlarını bir araya getirdik.


Uygun Bir Ekran Parlaklığı Ayarlamak


Bilgisayar başında çalıştığınız ortamda ne kadar az ışık olursa bu gözleriniz için o kadar iyidir. Ortamda ne kadar az ışık varsa ekran parlaklığı da bu kadar az olmalıdır. Ekran parlaklığını gözlerinizin en rahat görebildiği bir ayarda tutmaya özen göstermelisiniz. En yüksek ya da en düşük ayarlarda tutmak gözlerinizin görmekte zorlanmasına ve daha fazla yorulmasına yol açar. Çalışma ortamında bilgisayar ekranının en parlak nesne olması gerektiği yaygın bir görüştür. Fakat gereğinden fazla ışık göz yapısına zarar vererek zamanla geçici görme bozukluklarına yol açacaktır.


Gece Modundan Faydalanmak


Bilgisayar monitörleri ya da laptop ekranları mavi ışık yaymaktadır. Teknolojik cihazların ürettiği mavi ışığın doğada bir benzeri bulunmaz. Bu nedenle gözlerinizin bu mavi ışık ile ilişkisi pek sağlıklı olmayabilir. Uzun süre mavi ışığa maruz kalmak kornea yapısında bozulmalara, görme problemlerine zemin hazırlar. Oldukça basit bir yöntemle mavi ışık oranını azaltmanız ise mümkündür. Bilgisayarda yüklü programlar içerisinde varsa gece modunu da aktif ederek uygulamaları göz sağlığınızı dikkate alarak kullanabilirsiniz. “Gece Modu” adı verilen özellik hem bilgisayarlarda hem de cep telefonlarında bulunur. Bu modu açtığınızda üretilen ve maruz kaldığınız mavi ışık miktarı azaltılır.


Monitör Yenileme Hızını Yükseltmek


Monitörler mütemadiyen yeni görseller üreterek bunları gözlerin görebileceği şekilde sunar. Yenileme hızı monitör ve dizüstü bilgisayar ekranlarında bulunan bir parametredir. Yenileme hızı ne kadar yüksek olursa monitörün bir saniye içerisinde ürettiği görüntü miktarı o kadar artar. Yüksek yenileme hızları gözlerin monitöre daha kolay uyum sağlamasını vesile olur. İnsan gözü 100 milisaniyeden daha hızlı görüntüleri algılayabilir. Ekranlarda yenileme hızı arttıkça görüntü üretme hızları artar ve gözler daha rahat algılama yapabilir. Mevcut bilgisayar ekranlarınızda yer alan yenileme hızı düşükse daha yüksek yenileme hızı bulunan ekranları tercih etmelisiniz.


Yazı ve Görsel Boyutlarını Büyütmek


Küçük yazı ve görsellerin göz tarafından algılanması daha zor olur. Monitörde görüntülenen görsellerin, yazıların küçük olması gözlerin bunları görebilmek için daha fazla çalışmasına yol açar. Daha fazla çalışan göz kısa sürede yorulabilir. Küçük yazı ve görseller sizin için sorun oluşturmasa da ve bunları sorunsuz bir şekilde görüyor olsanız da esasında gözleriniz bu durumlarda sıkı çalışır. Hem gözlerinizi yormamak hem de daha kolay okuyabilmek, görebilmek için yazı boyutlarını, görsel boyutlarını büyütebilirsiniz.


Yansımaları Azaltmak


Yansımalar parlak monitör yüzeylerinde oluşur ve gözlerinize ulaşır. Hâlihazırda monitörde bulunan yazı ve görselleri algılamak ve beyne iletmek için uğraşan göz bu durumda yansımayı da hesaba katmak zorunda kalır. Yansımalar gözlerinizin daha fazla yorulmasına, kelimenin tam anlamıyla görebilmek için göz kaslarını daha fazla ayarlamasına yol açar. Yansımaları engelleyen bir ekran koruyucu ile yansımaları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page