top of page

ADSL Nedir, Ne Demek ve Nasıl Çalışır?Bilişim teknolojileri, kullanıcıların birçoğu için karmaşık bir yapıdadır. Özellikle, kullanılan terimler ve bunların açıklamaları, bilişim teknolojilerine ilgi duymayanların kafalarında soru işaretlerine neden olmaktadır. ADSL teknolojisi de bunlardan birisidir. Yıllardan beri duyduğunuz ADSL kavramının ne anlama geldiğini, neyi ifade ettiğini gerçekten biliyor musunuz? ADSL teknolojisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


ADSL terimini muhtemelen daha birçok kez duydunuz. Buna karşın, bu terimin ne ifade ettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu da çok normal bir durum. Zira, bilişim teknolojileri, meraklısı olmayanlar için karışık ve karmaşık bir yapıdadır. Kafanızı birçok farkı terimle karıştırmadan, “ADSL nedir ve ne işe yarar?” sorusuna açıklık getireceğiz.


ADSL Nedir?


ADSL nedir, ne demek ve ne anlama gelir?” sorularına yanıt aradığınızı biliyoruz. Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hâli olan ADSL, alt yapısında bakır kabloların bulunduğu veri aktarımı sağlayan bir internet hizmetidir. ADSL, dilimize Asimetrik Sayısal Abone Hattı şeklinde çevrilmektedir.


ADSL Sistemi Nasıl Çalışır?


ADSL’in ne anlama geldiğini ifade ettik. Şimdi, “ADSL nasıl çalışır?” sorusuna yanıt arayalım.


Geniş bant bir internet bağlantısı olan ADSL internet sağlayıcısının belirlediği hızları destekleyen modem ile çalışır. Splitter olarak da bilinen bir dağıtıcı, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat kablo bağlantısının izin verdiği ölçüde 8 kilometreye kadar ulaşabilir.


Telefon santralinde geleneksel telefon ağı için hat genellikle başka bir frekans dağıtıcısının ses bandı sinyalini ayırdığı yer olan Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısında sona erer. ADSL tarafından taşınan veriler genellikle telefon şirketinin veri ağı üzerinden yönlendirilir ve sonunda internet protokol ağına ulaşır.

Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının, gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur.


ADSL Protokolleri Neler?


ADSL’in farklı protokolleri mevcuttur. Bunlar; PPPoA - VCmux/Null (Point-to-Point Protocol over ATM), PPPoA - LLC (Point-to-Point Protocol over ATM - Logical Link Control) ve PPPoE - LLC (Point-to-Point Protocol over Ethernet - Logical Link Control). Her iki protokol de hız açısından benzer özellikler taşıyor. PPPoA ile PPPoE arasındaki en önemli fark; PPPoA'da yapılan işin büyük kısmının donanım tarafından yapılması. Uzunca bir süredir açılan portların çoğu PPPoE - LLC protokolünü desteklemektedir.


ADSL İnternetin Avantajları

  • İnternette gezinirken aynı zamanda telefonla konuşabilirsiniz. Ses ve veri ayrı bantlarda çalışır, bu da ayrı bir kanal anlamına gelmektedir.

  • Mevcut altyapınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu teknolojinin uygulanması için büyük maliyetlerle gerek duyulmaz, çünkü hizmeti kullanabilir tutmak için gereken maliyet ve zaman, operatörün yeni altyapı inşa etmek için iş üstlenmesi gereken maliyet ve zamandan daha azdır.

  • ADSL kullanıcıları, bağlantıyı çevirmek veya şebekeye sinyal göndermek gibi işlemleri yapmadan internete kolaylıkla erişebilir.

  • ADSL, noktadan noktaya bağlantı kullandığı için PBX ve kullanıcı arasındaki hat paylaşılmaz, bu da her kullanıcıya tahsis edilmiş bant genişliği sağlar ve hizmet kalitesini arttırır.

ADSL İnternetin Dezavantajları

  • Eğer telefon santraline olan mesafeniz fazlaysa sinyal gücünüz zayıflar.

  • ADSL hizmeti her yerde bulunmaz.

  • Günün saatine bağlı olarak değişken hızlarla karşılaşabilirsiniz.

  • ADSL kullanımı, hattı kullanan kişi sayısından etkilenir.

  • ADSL yalnızca bakır hat üzerinde güvenilir veri akışı sağlayabilir. Bu nedenle, yerel santrale Fiber eklenirse ADSL hizmeti alamazsınız.

İnternet Hizmetleriniz İçin İstanbul Telekom!


Müşteri odaklı çalışan, teknoloji alanında her daim yenilikçi ve kendini güncelleyen, kaliteli, profesyonel hizmeti ilke edinen İstanbul Telekom, uygun fiyatlı ve hızlı internet konusunda da sizin yanınızda! Türkiye telekomünikasyon pazarında lider bir alternatif olma yolunda ilerleyen İstanbul Telekom ile internet bağlatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page