top of page

5G veri iletimi üzerinde çalışan startup 500 milyon dolar değerlemeye ulaştı


Sınırlı sayıda bulunan ve artan veri kullanımı nedeniyle son derece değerli olarak görülen frekans aralıklarının verimliliğini artırmak için çalışmalar yapan Cohere Technologies Inc. çıktığı son finansman turunda 46 milyon dolar toplayarak 500 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı.

Mevcut iletişim altyapılarından daha fazla veri iletimi için akıllı telefon şirketleriyle çalışan Cohere Technologies Inc. 46 milyon dolarlık yatırım toplayarak 500 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı.

Frekans aralığı (spektrum) hakları olarak adlandırılan izinler kablosuz teknoloji sektöründe elde etmesi en zor ürünlerden biri olarak biliniyor. Veri kullanımının sınırsız derecede arttığı günümüzde sınırlı sayıda bulunan frekans aralıkları bir darboğaz etkisi yaşanmasına neden olabileceğinden müthiş derecede değerli olarak kabul ediliyor. Operatörler belirli 5G frekans aralıklarının kullanımı hakkı için ABD’ye yaklaşık 100 milyar dolar ödeme yaptılar.

Kaliforniya merkezli şirket, mobil radyo cihazlarına yüklediği yazılımla yollanan verilerin daha iyi yönlendirilmesini sağlayarak mevcut frekans aralığının daha verimli kullanılmasını amaçlıyor.


"1 milyar dolar hedefinde yolu yarıladık"

CEO Ray Dolan üzerinde çalıştıkları teknolojiyi bir tiyatro salonunda tüm sahneyi aydınlatmak yerine spot ışıklar kullanmaya benzetiyor. Vodafone Group Plc de geçtiğimiz yıl yaptıkları denemelerde şirketin “frekans yükseltici” yazılımının veri iletim kapasitelerini artırdığını açıklamıştı.

“Şirketlerin ana hedeflerinden birisi unicorn şirket olmaktır” diyen Dolan 500 milyon dolarlık değerlemeyi işaret ederek, “Daha o noktaya gelmedik fakat yolu yarıladık” yorumunu yaptı.

Cohere’in finansman turuna Koch Industries Inc. liderlik ederken şirketin yatırımcıları arasında Lightspeed Ventures ve Telstra Corp Ltd. gibi şirketler bulunuyor. Firma daha kâr edememiş olsa da yaptıkları test sürüşlerini yakında devasa anlaşmalara çevirmeyi umuyorlar.

“Bu finansman turunun, ilerde halka açılacağımızı varsayarsak ihtiyacımız olan son tur olması muhtemel ” diyen Dolan, “Çok uzun süreceğini düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Şirket Salı günü yeni bir ürün çıkaracağını duyururken bu yazılımın 4G, 5G, kablosuz ağ veya ilerde kullanıma sunulacak 6G gibi her standartta kullanılabileceğini kaydetti.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page