top of page

Wi-Fi Frekansı Nedir, Neden İkiye Ayrılır? WiFi Frekansı Arasındaki Farklar


Wireless Fidelity ya da kısaltılmış adıyla Wi-Fi, cihazların kablosuz bir şekilde internete bağlanmasını sağlayan teknolojiyi ifade eder. Son yıllarda cep telefonlarının yanı sıra tablet, akıllı saat gibi birçok teknolojik aygıt ile internete bağlanılmaktadır. Her geçen gün internete bağlanabilen cihaz sayısı artığı için Wifi ihtiyaçları da artış göstermektedir. Wifi teknolojisini destekleyen tüm cihazlar kablosuz erişim noktaları aracılığı ile yerel ağa, yani internete bağlanırlar. İşte bu teknoloji için radyo frekansları kullanılır. Buna Wifi frekansı ismi de verilir. Bu yazımızda, “WiFi frekansı nedir, neden ikiye ayrılır?” sorusuna yanıt ararken Wi-Fi frekansları arasındaki farkları inceleyeceğiz.


Wi-Fi; kişisel bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu ve dijital işitsel cihazların kablosuz ağ sahası içerisinde internete bağlanmasını sağlayan bir teknolojidir. Wi-Fi'ın erişim noktaları, bir oda gibi küçük alanlardan, birkaç milkarelik geniş alanlara kadar etki edebilir, buralarda internet erişimini sağlayabilirler. Ev ve ofislerdeki özel kullanımının yanında kamuya ait alanlarda da ücretsiz olarak veya diğer ticari şekillerde kullanılmaktadır.


Wi-Fi dizüstü bilgisayarlar, PDAlar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla yerel alan ağına bağlanabilmesini sağlar. Bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir.


Neden İki Tane WiFi Frekansı Var?


Hâli hazırda, 2.4 GHz ve 5 GHz olmak üzere iki tür Wi-Fi frekansı vardır. İki frekans arasında 5 GHz daha yeni ve nispeten daha az yaygındır. 5 GHz kullanan cihaz sayısı her geçen gün artmasına karşın 2.4 GHz WiFi frekansı hâlen en çok tercih edilen WiFi frekansı durumundadır. Peki, neden iki tane WiFi frekansı bulunuyor, bunlar arasındaki farklar neler? İki WiFi frekansı hakkındaki detaylara biraz daha yakından bakalım.


Wi-Fi Frekansları Arasındaki Farklar

  • 2.4 GHz daha geniş bir menzil aralığı sunar. 5 GHz ona göre daha kısa bir menzile sahiptir.

  • 5 GHz daha yüksek Wifi hızını destekler. Kısa mesafe kullanımında sorun yoksa 5 GHz frekansına geçerek internet performansında olumlu bir gelişme yaşamanız mümkündür. Ama çok geniş bir alanda internete ihtiyacınız varsa bu pek doğru bir seçim olmayacaktır.

  • 5 GHz frekansında 2.4 GHz’e göre daha fazla kanal bulunmaktadır. (2.4 GHz’de 11 kanal bulunurken 5 GHz’de 40’dan fazla kanal bulunur.)

48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page